Nejlepší YouTube kanály o dřevostavbách a stavění srubů. Část 2

Sever je místo, kde jsou muži i příroda drsnější a tradice tradičnější. Kde se koupe v sudu, nebo se rovnou seká díra do zamrzlého jezera. Kde se jí syrové nebo naopak hodně uzrálé ryby, a kde muži v kostkovaných košilích nosili plnovous ještě dříve, než se vymyslelo slovo hipster. Sever je ale také místo, kde se už tisíce let bydlí v dřevostavbách a dřevo obklopuje místní obyvatele od kolébky po rakev. Vybrali jsme pro vás tři youtubové tipy na příjemné jarní večery u krbu. 

1. Northmen

Northmen - Seveřané, neboli Cech severských mistrů řemeslníků. Tak nějak by se dal přeložit název kanálu, který spojuje videa hned několika profesí. Koupete se v zamrzlém vodopádu, po večerech kovete damascénské nože a přes den vyrábíte hodinky nebo sekerou stavíte dřevostavby? Pak tu budete mezi svými. Nás a také zhruba 7.5 milionu diváků zaujala především stavba tradiční finské roubenky, která se nápadně podobá domu od Pineca.cz.

S tím rozdílem, že je trochu zastaralého designu. A také se v něm využívají především tradiční postupy a ruční nářadí. Ne jako v naší továrně - přesné lasery, obráběcí stroje a robotické pily, ale pěkně postaru. Naštěstí vás v tomto kanálu naučí i práci s kovem, a tak pro vás bude hračka vykovat si na takovou práci vlastní nůž či sekeru.

2. Finnish playground 

Finnish playground je kanál, jehož autor se přestěhoval na finský venkov a vrhnul se na zábavu v podobě zahradničení a práce se dřevem. A na videokameru si dokumentuje svůj postup na projektu výstavby roubenky v tradičním finském stylu. Můžete s ním postupovat krok za krokem od kácení stromů, přes tvorbu tesařských spojů až po instalaci výplní v podobě oken. První část stavby nepříliš rozlehlého domku vidělo už přes milion a půl lidí.

3. Papa strojit dom

Papa strojit dom je ruský kanál, kde můžete vidět stavbu hned několika typů dřevostaveb partou ruských pracovníků. Proč ho dáváme do výběru skandinávských dřevostaveb? Protože v několika dílech staví i typické severské domy. A v jednom dokonce dům ne nepodobný těm, které najdete i v nabídce Pinecy. Když se spojí finský dům a ruská schopnost s ničím se nepárat, vyroste celoroční obytná dřevostavba do pěti dní, i když venku mrzne až praští.

A přestože s některými postupy zachycenými na videu tak úplně nesouhlasíme, výsledek není vůbec špatný. Řadu věcí bychom ale dělali radši pečlivěji, vždyť nejde o závod, ale o kvalitní bydlení.

dřevěné domy a chaty


 

 

 

Mgr. Filip Kačer
Jsem autorem článků na webu a vedle tématu dřevostaveb, kterým se zabývám ve svém profesním životě, se ve volném čase věnuji také muzikoterapii a včelaření. Rád vám ukáži svůj vlastní dřevěný domek od Pineca.cz, který jsem si postavil svépomocí. Jako předseda ČSOP v Pacově se angažuji v ochraně přírody.

Podívejte se také na↓
♠ 
Nejlepší YouTube kanály o dřevostavbách a stavění srubů. Část 1
♠ Nejlepší YouTube kanály o dřevostavbách a stavění srubů. Část 2
♠ Video z naší realizace - Dřevěná montovaná chata SARA v Přerově

♠ Naše videa - Nahlédnutí do výroby