Dřevěné domy od A do Z - Jak a proč stavět svépomocí z nejstaršího materiálu? ❤️

Z pohledu historie je dřevo bez nadsázky jedním z nejstarších stavebních materiálů vůbec. Tam, kde bylo dřevo k dispozici, ho člověk využíval už před třemi miliony let. Na našem území, které je z velké části pokryto lesy, bylo dřevo užíváno jako jeden z hlavních materiálů a v kombinaci s dalšími dostupnými materiály ho využívali už staří Slované. A přestože se netěší pověsti nejtrvalejšího materiálu, v mnoha ohledech se ostatním materiálům vyrovná.

V našem článku se dozvíte:

⭐ Jak se staví dřevostavba?

⭐ Z čeho se staví dřevostavba?

Jak udělat základy pro roubenky a sruby?

⭐ Jak zateplit srub nebo dřevěný dům?

⭐ Potřebuji na stavbu dřevěného domu povolení?

⭐ Jaká je životnost dřevostavby?

Typickými stavbami ze dřeva jsou roubenky a sruby či domy z hrázděného zdiva. Mnoho z nich najdeme třeba ve skanzenech rozmístěných po celém našem území a některé z těchto staveb stále plní svůj účel přes 200 let.

Stoleté roubenky a dřevěné horské boudy dokládají, že dřevo je dobrou volbou i do nepříznivých klimatických podmínek. Zároveň je to i materiál moderní. Kupříkladu v Kanadě a USA se v podobě rámových dřevostaveb dnes buduje 90 % všech volně stojících jedno a dvoupodlažních rodinných domů.

Jak se staví dřevostavba?

Klasické tzv. kanadské sruby představují technologicky nejjednodušší dřevěné stavby, které byly stavěny dávnými průzkumníky amerického severu pouze sekerou a odhodláním. Stavěly se z kulatiny na kamených základech a udusané hlíně. I v dnešní době mají své zastánce, kdy se staví více či méně moderními metodami, ale nerovné, zakulacené stěny u nich stále přetrvávají. Moderní dřevostavby jsou mnohem pohodlnější pro stavitele i obyvatele a nejjednodušším způsobem, jak si je postavit, je objednání dřevostavby na klíč.

1. Moderní sruby
Většinu našich domů a chatek v Pineca.cz tvoří moderní sruby. Ty se od těch klasických liší tím, že se nestaví z kulatiny, ale pečlivě opracovaných hranolů z masivního dřeva. Díky tomu jsou oproti klasickým srubům stěny mnohem hladší, není na nich žádná přebytečná dřevní hmota, stěny jsou lehčí pevnější a jednotlivé dílce opatřené drážkami do sebe přesně zapadají a zamezují tak vzniku škvír, které se u tradičních srubů musely vyplňovat izolantem.
Dřevěný montovaný dům je přivezen v jednotlivých v továrně předem přesně řezaných a očíslovaných dílech a může být postaven na připravené základové desce bez těžké stavební techniky, jako jsou bagry nebo jeřáby v řádu týdnů i svépomocí. Prakticky bez nutnosti řezání. Díl po dílu do sebe zapadá jako skládačka.


2. Panelové konstrukce
Moderní dřevostavby mohou být stavěny i z panelů vyrobených z dřevovláknitých desek mezi nimiž je izolant. V nabídce Pineca.cz najdete domy z panelů SIPS. Spojením izolačního polystyrenového jádra s celoplošně slepenými OSB deskami vzniká prvek s vysokou tuhostí, který se podobá krabicovému nosníku. Díky tomu jsou domy postavené z těchto panelů extrémně odolné a pevné a v USA se využívají jako doporučený stavební systém při obnově lokalit postižených hurikány. Kromě pevnosti vynikají i skvělými tepelně izolačními vlastnostmi. V neposlední řadě je výhodou poměrně rychlá výstavba daná většími rozměry jednotlivých dílců.

3. Sloupková konstrukce
V zahraničí, v Severní Americe, Kanadě či Austrálii, jsou populární rámové dřevostavby, které se staví pomocí systému Balloon-Frame nebo Platform-Frame. Oba vychází z konceptu Two-by-four, kdy je rám z masivních trámků (2x4 palce, 5x10 cm) obložen deskovým materiálem či prkny a stěny jsou zatepleny zevnitř. Sloupky se dávají 30 – 60 cm od sebe, nejčastěji však 40 cm. U systému Balloon-Frame prochází sloupky, z nichž jsou stěny tvořeny, průběžně přes více podlaží, což dává konstrukci vyšší stabilitu a pevnost.

U systému Platform-Frame se využívá poschoďová skladba, což zase umožňuje větší volnost architektonického řešení. Podobné jsou evropské sloupkové stavby, které se staví od třicátých let minulého století. Tyto stavby dosahují vysokých kvalit, zejména v zemích největšího rozšíření v Evropě - v Německu a Švýcarsku. Poněkud problematické u tohoto typu stavby je kvůli složitosti konstrukce zajištění parozábrany, obkladů a krytiny. Navíc většinu konstrukčních prací je nutné provádět na staveništi a možnost přípravy stavebního materiálu v továrně či dílně je omezená.

4. Hrázděné stavby
V minulosti byly hrázděné konstrukce oblíbené v západní Evropě, ale v České republice jsou spíše raritou. Hrázděná stavba (něm. Fachwerk) se skládá z dřevěné kostry, která je vyplněna propleteným proutím ohozeným hlínou, kamenným anebo cihlovým zdivem v jednotlivých polích. Jsou tak hybridní formou mezi dřevostavbou a cihlovým či kamenným domem. V dnešní době moderních materiálů však postrádají jakoukoliv výhodu oproti jiným systémům snad s výjimkou estetické působivosti a nostalgie.

dřevěný dům v zimě

Z čeho se staví dřevostavba?
Základní materiály jsou:

1. Řezivo z masivního dřeva

2. Deskové materiály

Jestliže přemýšlíte o tom, jak si postavit dřevěný dům, vyberte si nejdříve jeden ze stavebních systémů a tomu podřiďte výběr materiálu. Nelze si vzít část z jednoho, část z druhého a nějak to složit dohromady. Může se jednat dřevostavbu čistě z masivního dřeva, o kombinaci dřeva s deskovými materiály na bázi dřeva, nebo dokonce o sendvičové systémy stěny. Obvodová stěna dřevostavby, její tloušťka a materiálové složení, ovlivňují zásadním způsobem pevnost stavby, prostup tepla a vodních par stěnou i spoustu dalších faktorů, které předurčují životnost, bezpečnost a komfort při následném užívání stavby. Materiálové složení stěn je i důležitým faktorem pro posouzení energetické náročnosti budovy (PENB) či požární bezpečnosti. Musíte si proto vybrat jeden ze tří přístupů:

a) Objednáte si firmu, která staví dřevostavby na klíč. O výpočty, projekty a materiály se tím pádem nemusíte tolik zajímat, firma vše zařídí za vás, je to nejkomfortnější varianta. Bude vycházet z již připravených projektů a výpočtů staveb, které realizovala před vámi.

b) Vyberete si systém a necháte si dům naprojektovat podle vlastních požadavků odborníky – architektem, projektantem, statikem. Na jeho základě si postavíte dům svépomocí nebo stavební firmou. Případně se můžete pokusit sehnat již zpracovaný projekt někoho jiného a zreplikovat ho. Vše bude originál, a podle toho budou vypadat i finanční náklady.

c) Pořídíte si montovanou dřevostavbu – stavebnici. Dostanete předem naprojektovaný domek z masivního dřeva, kdy v dodávce naleznete všechny potřebné díly (přesně řezané a očíslované) potřebné ke stavbě dřevostavby a plán stavby. Vaším jediným úkolem bude stavbu složit. Výrazně si tím celý proces usnadníte a ušetříte čas i peníze. Zároveň budete mít jistotu, že materiál i jeho tloušťka bude sedět přesně danému účelu a velikosti domu

Co je to energetická náročnost budovy (PENB)?

Energetická náročnost budovy (PENB) je průkaz, který vyjadřuje množství energie potřebné pro provoz budovy. PENB zařazuje budovu do třídy energetické náročnosti od A do G podle spotřeby energie na vytápění, ohřev vody, chlazení, větrání a osvětlení. PENB slouží k informaci o energetické účinnosti a úsporách budovy.

Zdroj:PENB - průkaz energetické náročnosti budovy po celé ČR. https://penb.cz/

Řezivo na stavbu dřeveného domku

Veškeré řezivo použité na dřevostavbě musí být řádně vysušeno, ošetřeno proti plísním a dřevokazným škůdcům.

U roubenek to, jaké hranoly, trámy a prkna na konstrukci dřevostavby použijete, určuje všechny zásadní vlastnosti stavby: od pevnosti budoucí stavby, nosnosti stěn a střechy, přes tepelně izolační vlastnosti až po celkovou životnost stavby. Pineca.cz, významný evropský výrobce montovaných dřevostaveb a moderních roubenek, využívá dřevěné hranoly stěn (tzv. stěnovice) o tloušťkách 28 – 66 milimetrů a to buď v jednoduchém nebo dvojitém provedení, případně s obkladem.

Jak vybrat tloušťku hranolů pro dřevostavbu?

  • 28 mm se obvykle používají pro nejmenší přístřešky a chatky.
  • 34 mm se používá pro zahradní přístřešky, altány a další malé stavby.
  • 44 mm se používá pro většinu sortimentu zahradních staveb a letních rekreačních chatek
  • 66 mm se používá pro sruby, rekreační chaty, zahradní pokoje pro hosty a zahradní kanceláře
  • 44+44 mm s izolací se obvykle používá pro širokou škálu staveb od celoročních zahradních chatek až po větší obytné modely
  • 66+66 mm s izolací je nejoblíbenější varianta vhodná i na stavbu větších obytných budov a vícepatrových budov

U jiných typů dřevostaveb, než jsou moderní roubenky, tvoří řezivo sice jen skelet stavby, ale i v tomto případě je výběr a příprava řeziva klíčovou disciplínou. U řeziva pro konstrukci rámových dřevostaveb je zapotřebí vybírat hranoly bez vad, s vysokými nároky na pevnost, speciálně sušené a se sraženými hranami. Možností jsou i tzv. KVH hranoly vyráběné v „nekonečné“ délce pomocí cinkovaných spojů, které se používají nejčastěji v tloušťce 60 mm. U sloupkových dřevostaveb two-by-four to je 5x10 cm.

Co je to KVH hranol?
KVH hranol je hoblovaný a vysušený konstrukční hranol ze smrkového dřeva1. KVH hranol je délkově napojený zubovitým spojem a má sražené hrany. KVH hranol se používá ve stavebnictví pro různé konstrukce střech, stropů nebo srubů.

starý dřevěný dům

Deskové materiály na stavbu dřevostaveb

Zatímco sruby a roubenky nevyžadují kromě masivního dřeva pro svoji pevnost, stabilitu a funkci žádné dodatečné materiály, většina ostatních typů dřevostaveb vyžaduje velkoplošné deskové materiály.

Ty se začaly původně vyrábět proto, aby bylo možné zpracovat odpad z dřevovýroby, ale dnes se jedná o plnohodnotný materiál, který boduje především díky snadné a rychlé stavbě. Při konstrukci dřevostaveb se využívají desky OSB, MFP, DHF, cementotřískové a sádrokartonové desky.

⭐ OSB – nejrozšířenější po celém světě s charakteristickým povrchem a strukturou orientovaných třísek. Broušené lze využít jako pohledový materiál. Kvůli rychlé degradaci při působení vlhkosti a povětrnostních vlivů nelze využít v exteriéru.

⭐ MFP – dřevotřískové konstrukční desky vlastnostmi podobné OSB, ale bez možnosti využití jako pohledový materiál.

⭐ DHF – mají nízký difuzní odpor a využívají se pro difuzně otevřené systémy. Jsou tvořeny dřevovlákny s dobrou odolností proti vlhkosti, využívají se i jako protivětrná izolace u odvětrávaných fasádních systémů.

⭐ Cementotřískové desky – dobrá protipožární odolnost i odolnost proti povětrnosti je předurčuje k využití na vnějších obvodových pláštích.

⭐ Sádrokarton – nejpoužívanější materiál pro vnitřní povrchy a dělicí stěny. Umísťuje se na kovové rošty, vyrábí se v základní variantě, protipožární variantě a variantě odolnější proti vlhkosti.

Jak udělat základy pro roubenky a sruby?

Ať už stavíte rámovou dřevostavbu či roubenku, před samotnou stavbou musíte upravit terén a vybudovat základy. A čím větší stavbu plánujete, tím je důležitější naplánovat základy pevnější. Začněme od těch nejjednodušších na výstavbu.

⭐ Jakých pravidel se držet při základech pro vaší montovanou chatu a jak tlustá musí být základová deska?↓

1. Zemní vruty
Pokud nemáte pozemek na skále a neplánujete podsklepení, je nejrychlejším a nejlevnějším způsobem postavit dům na zemních vrutech. Ty jsou okamžitě zatížitelné, takže je zavrtáte do hloubky minimálně 60 cm, na ně připevníte nosný naimpregnovaný základový rošt z trámů a stavba může okamžitě začít.

Vzdálenost jednotlivých vrutů a jejich počet si nechte propočítat specialistou. Je také třeba dbát na přesnost montáže vrutů a jejich stabilitu, která se měří tahovým testem. Výstavba chatky pak ale začíná do jediného dne.

2. Betonové patky
Druhou možností jsou betonové patky. Patky se vyvedou nejčastěji z nezámrzné hloubky přibližně 1 m pod zemí nad terén, kde se do nich vkládají kovové kotvící prvky a na ně se udělá rošt z impregnovaných nosných hranolů. Až na nich se začíná stavět zaizolovaná podlaha. Spolu se zemními vruty jsou vhodnou variantou i pro svažité terény.

3. Základová deska
Asi nejvhodnějším základem pro naše levné dřevěné rodinné domy na klíč je ale vyztužená železobetonová deska. Ta, podobně jako u nepodsklepených domů z jiných materiálů, vytváří betonový sokl, ke kterému se pomocí šroubů kotví stěny domu. Konstrukčně se železobetonová základová konstrukce pro malé levné dřevostavby nijak neliší od základů pro domky z jiných stavebních materiálů. Je třeba jen dbát na to, že u dřevostaveb se voda, elektřina a odpady nezasekávají do stěn, ale vedou nejčastěji podlahou a ideální je připravit se na to už při budování základů.

Podívejte se jak jednoduše stavíme a montujeme dřevěné domky my

Jak zateplit srub nebo dřevěný dům?

Mezi lidmi, kteří nemají s dřevostavbami zkušenost, panuje řada mýtů. Asi nejčastější je ten, že v dřevostavbách je zima a nehodí se pro trvalé bydlení. Opak je pravdou. V dnešní době se dřevostavby běžně staví i jako pasivní domy či nízkoenergetické dřevostavby. Záleží pouze na tloušťce a kvalitě zateplení.

Nejdůležitější otázkou z tohoto pohledu je tloušťka stěny dřevostavby a konstrukce obvodové stěny dřevostavby. Především volba materiálů.

1. Izolace mezi sloupky

Při zateplení sloupkové dřevostavby se využívá nejčastěji minerální vata, která se řeže do velikostí odpovídající mezeře mezi sloupky a umisťuje se mezi ně. Podobně se zatepluje i strop. Na vnitřní stranu kostry se připevňuje parozábrana a přes ni se vytváří konstrukce pro sádrokarton.

Ten je konstruován jako předstěna a mezi ním a izolací se zhotovují rozvody vody či elektrické energie. Všechny instalace, především elektroinstalace v tomto typu dřevostavby je třeba plánovat pečlivě, protože po instalaci dojde k zaklopení stěny a následné opravy nejenže jsou pracné a nákladné, ale většinou naruší estetickou celistvost obkladů, což v některých případech vede až k nutnosti úplně nového zhotovení těchto konstrukcí.

2. Izolace mezi stěny

U celoročních dřevěných domů v podobě montovaných dřevostaveb a moderních roubenek se izolace vkládá mezi dvě stěny z masivního dřeva již při stavbě. Jedná se o nejjednodušší způsob, jak vytvořit konstrukci izolované stěny dřevostavby svépomocí. Vzhledem k tomu, že jsou rozvody vedeny v podlaze či z vnitřní strany stěn přiznaně nebo v lištách, izolaci nikterak nenarušují, ani v případě opravy.

3. Izolace pod obklad

Variantou izolace moderních roubenek je izolace vnější stěny z masivního dřeva, na kterou se z vnější strany přidává izolace. Tu kryje dřevěný obklad. Jedná se o velmi efektní a praktické řešení, které navíc opticky sjednocuje masu budovy, která je u roubenek narušena přesahy roubení v rozích.

Potřebuji na stavbu dřevěného domu stavební povolení?

Bojíte se papírování a zbytečných výdajů navíc? Nemusíte! Postavit malý rodinný dům nebo chatu bez stavebního povolení nemusí být těžké. Napoví vám stavební zákon č. 183/2006 Sb.

U menších chat a domků, které jsou na pozemku jiného obytného či rekreačního domu, dokonce nepotřebujete ani ohlášku. To se může hodit kupříkladu při stavbě letního bytu pro návštěvy někde na zahradě. Stačí jen dodržet několik zásadních pravidel.

Podle § 79 stavebního zákona, odstavce 2, nepotřebujete rozhodnutí o umístění stavby ani územní souhlas v případě, že váš zahradní domek bude:

„...stavba do 25 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky s jedním nadzemním podlažím, podsklepená nejvýše do hloubky 3 m na pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci, která souvisí nebo podmiňuje bydlení nebo rodinnou rekreaci, neslouží k výrobě nebo skladování hořlavých látek nebo výbušnin, nejedná se o úložiště radioaktivních odpadů obsahující výlučně přírodní radionuklidy nebo jaderné zařízení, nebo stavbu pro podnikatelskou činnost, je v souladu s územně plánovací dokumentací, je umisťována v odstupové vzdálenosti od hranic pozemků nejméně 2 m, plocha části pozemku schopného vsakovat dešťové vody po jejím umístění bude nejméně 50 % z celkové plochy pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci.“

Stavební povolení přitom nepotřebujete ani pro větší stavby určené k rodinnému bydlení. Nevyhnete se ale územnímu souhlasu či ohlášení stavby. To se v konečném důsledku množstvím papírování téměř vyrovná stavebnímu povolení, ale administrativa s tím spojená bývá zpravidla méně náročná a tudíž rychlejší.

Domek, kterému stačí ohlášení stavby, musí splňovat charakter stavby pro bydlení a pro rodinnou rekreaci s jedním podzemním podlažím do hloubky 3 m a nejvýše s dvěma nadzemními podlažími a podkrovím. Běžné montované domy a roubenky toto splňují.

prohlédnout nabídku dřevěných domů a chat
Jaká je životnost dřevostavby?

Všechny výrobky ze dřeva časem podléhají opotřebení. Opotřebení může být fyzické a morální. Fyzické opotřebení mohou způsobovat dřevo znehodnocující činitelé, charakterizuje ho skutečný technický stav dřevěných prvků či konstrukcí a není stejná pro všechny dřevěné výrobky. Závisí na podmínkách, jakým je stavba vystavena a je také ovlivněna případnými nedostatky v projektu, při provádění, působením neočekávaných vlivů (požár, živelné pohromy) či chybami při užívání.

V praxi to znamená, že přestože známe kupříkladu buddhistický chrám Horjudžu v Japonsku (604 našeho letopočtu), který přežil i čtyři desítky zemětřesení nebo dřevěný kostel Greensted starý 1200 let, nikdo vám nezaručí, že právě vaše dřevostavba se dožije stejného stáří. Společně se 130 let starými a stále užívanými chatrčemi v severní Antarktidě jsou ale argumentem, proč zvolit masivní dřevo a roubenou konstrukci. I typizované finské domky stavěné v poválečném období (tedy staré už přes 60 let) drží na mnoha místech nejen v ČR dodnes.

Jinou věcí je tzv. morální životnost, kterou můžeme charakterizovat jako estetickou stránku a funkčnost dřevěných prvků či konstrukcí. Tedy jejich modernost, nároky na tepelnou a hlukovou izolaci, či prostorovost. Z toho důvodu je třeba volit raději nadčasový, léty prověřený design a materiály, než výstřelky poslední módy.

Samotnou fyzickou životnost pak nejvíce ovlivňuje prostředí, ve kterém se dřevostavba nachází, čímž se nikterak neliší od staveb z jiných materiálů. Kupříkladu často zmiňované houby a dřevokazný hmyz mají jedno společné – lze se proti nim účinně chránit pomocí impregnace použitých konstrukčních dílů a také správnou izolací a užíváním výsledné stavby. 

Kupříkladu dřevokazné houby jako dřevomorky, koniofory či trámovky vyžadují pro svůj růst teplotu 22 až 35 ºC a vlhkost dřeva mezi 34 až 46 %. Podobné teploty a vlhkost dřeva nad 18 % vyžadují i hmyzí škůdci jako je pilořitka, červotoči či tesaříci. Ti také s oblibou napadají smrkové dřevo, zatímco listnaté, stejně jako hustší severské dřevo či dřevo modřínu napadají méně často. Připadá vám taková vlhkost běžná? Nutno podotknout, že kupříkladu nepálené cihly se zcela rozpadají již při vlhkosti okolo 20 %.

A dosáhnout takové vlhkosti konstrukce vyžaduje silné zanedbání údržby. Pro dřevo tu hovoří i fakt, že pevnost dřeva se se vzrůstající vlhkostí nemění, mění se pouze jeho objem a samozřejmě i náchylnost k napadení výše uvedenými škůdci. Když to shrneme, dá se říci, že dřevo jako materiál dokáže přežít staletí. Nesmí se ovšem zanedbávat péče o něj. Díky přirozené odolnosti nedá vědět mapami na zdi, že konstrukce čelí vlhkosti, a když se známky objeví, je už zpravidla pozdě.

A přestože cihlová stavba už by byla tou dobou neobyvatelná, či dávno na zemi, podobné situace pak posilují mýtus o krátké životnosti dřevostaveb. Jedinou obranou je v tomto případě správná volba materiálu, dodržování pracovních postupů, dostatečná izolace proti vlhkosti a správné užívání včetně dostatečného větrání především v místnostech jako je koupelna či kuchyně.

Praskliny a škvíry jsou přirozenou součástí každé dřevostavby, podívejte se proč.↓Mgr. Filip Kačer
Jsem autorem článků na webu a vedle tématu dřevostaveb, kterým se zabývám ve svém profesním životě, se ve volném čase věnuji také muzikoterapii a včelaření. Rád vám ukáži svůj vlastní dřevěný domek od Pineca.cz, který jsem si postavil svépomocí. Jako předseda ČSOP v Pacově se angažuji v ochraně přírody.

Mohlo by vás zajímat↓
Realizace našich staveb
⭐ Jak vybrat přístřešek na auto či na dřevo
⭐ Nejlepší YouTube kanály o dřevostavbách a stavění srubů. Část 1
Severská borovice: tradiční materiál pro finské dřevěné domy k trvalému bydlení
⭐ I dřevostavby svépomocí mohou vydržet stovky let. Důležitá není cena dřevostavby, ale péče.