Potřebujete poradit? +420 775 515 905 Po – Pá: 8:00 – 17:00
Odeslat poptávku

Dřevěné domy od A do Z - Jak a proč stavět svépomocí z nejstaršího materiálu?

Z pohledu historie je dřevo bez nadsázky jedním z nejstarších stavebních materiálů vůbec. Tam, kde bylo dřevo k dispozici, ho člověk využíval už před třemi miliony let. Na našem území, které je z velké části pokryto lesy, bylo dřevo užíváno jako jeden z hlavních materiálů a v kombinaci s dalšími dostupnými materiály ho využívali už staří slované. A přestože se netěší pověsti nejtrvalejšího materiálu, v mnoha ohledech se ostatním materiálům vyrovná.

Typickými stavbami ze dřeva jsou roubenky a sruby či domy z hrázděného zdiva. Mnoho z nich najdeme třeba ve skanzenech rozmístěných po celém našem území a některé z těchto staveb stále plní svůj účel přes 200 let. Stoleté roubenky a dřevěné horské boudy dokládají, že dřevo je dobrou volbou i do nepříznivých klimatických podmínek. Zároveň je to i materiál moderní. Kupříkladu v Kanadě a USA se v podobě rámových dřevostaveb dnes buduje 90 % všech volně stojících jedno a dvoupodlažních rodinných domů.

Jak se staví dřevostavba?

Technologicky asi nejjednodušší dřevěnou stavbou jsou kanadské sruby, které si dokázali dávní průzkumníci amerického severu stavět vybaveni prakticky jen sekerou a odhodláním. Moderní dřevostavby jsou mnohem komfortnější jak pro stavitele, tak pro obyvatele. A nejjednodušším způsobem je dnes objednání dřevostavby na klíč.

Nejlevnější dřevostavby, a také nejsnazší na postavení, jsou bungalovy na klíč, kdy vám prakticky celý dům přivezou v jednotlivých dílech, a vy jej můžete na připravené základové desce postavit bez nutnosti využívat těžkou a drahou stavební techniku, jako jsou bagry nebo jeřáby. Když využijete firmu, jedná se o nejběžnější způsob, jak se staví levné dřevěné rodinné domy na klíč. Pokud se spolehnete na vlastní šikovnost a pustíte se do montované dřevostavby svépomocí, může vás vyjít postavení konstrukce takové dřevostavby do milionu korun.

V zámoří populární rámové dřevostavby se staví systémem Balloon-Frame či Platform-Frame. U systému Balloon‒Frame jsou sloupky umístěné ve stěnách a procházejí průběžně přes dvě nebo více podlaží. Jsou v horní a dolní části zakončeny vodorovným prknem - prahy a vaznicemi. Stropní nosníky jsou umístěny na stojaté fošně, která je zapuštěna do stěnových sloupků. U systému Platform‒Frame se využívá poschoďová skladba, kdy stěnové sloupky neprocházejí přes více než jedno podlaží. To umožňuje větší volnost architektonického řešení.

Podobné jsou evropské sloupkové stavby (konstrukčně podobné dřívějším hrázděným), které se staví od třicátých let minulého století a v současnosti dosahují vysokých kvalit především v zemích největšího rozšíření v Evropě – Německu a Švýcarsku. Na rozdíl od hrázděných domů ale konstrukce získává pevnost a stabilitu pomocí venkovního bednění z masivního dřeva nebo desek na bázi dřeva. Svislé nosné prvky probíhají v celé výšce budov a spoje jsou kontaktní – hřebíky, přeplátování, čepové spoje.

dřevěné domy a chaty

Materiály dřevostaveb

Jestliže přemýšlíte o tom, jak si postavit dřevěný dům, musíte se nejdříve zaměřit na použité materiály. Konstrukčních systémů je hned několik a každý vyžaduje trochu jiný materiál. Nelze jen podle jednoho systému vybrat, jaké fošny na konstrukci stěny dřevostavby použijete, a podle jiného zas vybírat opláštění dřevostavby.

Obvodová stěna dřevostavby, tloušťka stěny dřevostavby, materiálové složení stěny a spousta dalších faktorů ovlivňuje nejen komfort při stavbě, ale i při následném užívání stavby a celý systém musí být zvolený jako celek. Jinak nebudete mít zaručený nejen tepelný komfort, ale ani protipožární odolnost a životnost dřevostavby.

⇒ Mohlo by vás zajímat: Severská borovice: tradiční materiál pro finské dřevěné domy k trvalému bydlení

Jaké vybrat řezivo na stavbu dřeveného domku?

To, jaké hranoly na konstrukci dřevostavby použijete, určuje především pevnost budoucí stavby.
Konstrukce stěny dřevostavby svépomocí je v tomto případě téměř nemožná, pokud nezvolíte montované sruby a roubenky, kde se o přípravu dřeva a jeho kvalitu postará dodavatel dřevostavby a vy dostanete za úkol jen sesadit dohromady poměrně jednoduchou stavebnici.

U jiných typů dřevostaveb tvoří řezivo skelet stavby a v tom případě je výběr a příprava řeziva je klíčovou disciplínou. U řeziva pro konstrukci rámových dřevostaveb je zapotřebí vybírat hranoly bez vad, s vysokými nároky na pevnost, speciálně sušené a se sraženými hranami. Možností jsou i tzv. KVH hranoly vyráběné v „nekonečné“ délce pomocí cinkovaných spojů.

Veškeré řezivo musí být speciálně vysušeno, ošetřeno proti plísním a dřevokazným škůdcům. U tohoto typu výstavby je nutná poměrně dlouhá doba přímo na staveništi, která vystavuje dřevěnou konstrukci povětrnostním vlivům.

Pro tento systém se vyžaduje vyšší odbornost pracovníků a preciznost montážní dokumentace především v detailech. Delší doba montáže vyžaduje i vyšší náklady na montážní práce. Výhodou pak je možnost zasahovat v průběhu výstavby a provádět změny po celou dobu výstavby.

To v případě stavby montovaných roubenek formou stavebnice nelze, respektive je to možné jen při objednání stavby. Na druhou stranu finální montáž pak nemusí provádět specialisté, ale zvládne ji běžný řemeslník i šikovný laik.

→  Nejlepší YouTube kanály o dřevostavbách a stavění srubů. Část 1

dřevostavba v zimě

Napsat komentář