Jak vybrat a postavit zahradní domek svépomocí a bez papírování

V následujícím článku vás provedeme kompletním výběrem zahradního domku, jaké jsou jeho typy, jak zateplit zahradní domek, informace ohledně stavebního povolení a materiálů. Prostě všechno co potřebujete vědět!

Jaké jsou typy zahradních domků?

zahradní domek udělá zahradu rodinného domu plnohodnotným místem pro trávení volného času. A většině zahrádkářů by se hodilo domků hned několik. V době svého dětství by ocenili zahradní domek pro děti, takové to místo na zahradě, kde jste napůl na čerstvém vzduchu a napůl doma. A které můžete přetvořit ve své království, ať už to znamená cokoliv.

I proto snad všichni tatínkové shánějí návod jak svépomocí postavit dřevěný zahradní domek či dokonce dětský zahradní domek se skluzavkou, přestože vzhledem ke složitosti takového úkolu se do stavby skutečně pustí jen hrstka z nich.

V době dospívání se zahradní domek mění v útočiště před světem rodičů, kam si můžete zvát návštěvy, a kde se pořádají různé oslavy a grilování, nebo kde v případě teplých letních večerů můžete přespat, v pohodě a potřebném soukromí.

Zkušení zahradníci zas využívají dřevěné zahradní domky na nářadí, protože už zjistili, že téměř neexistuje nářadí, které by v konečném důsledku v garáži nebylo daleko či nepřekáželo, a ve sklepě se nedokázalo ztratit.

Vyberte podle určení

Pokud i vy toužíte po dřevěné montované chatě, musíte si v první řadě uvědomit, který z výše uvedených důvodů pro jeho stavbu je vám nejbližší. Jiný zahradní domek totiž budete chtít jako pracovnu v  přírodě, jiný jako odpočívárnu u bazénu a jiný zahradní domek se hodí na uskladnění sekačky a rýče.

Je totiž rozdíl, zda vás má stavba reprezentovat před návštěvou, zda sháníte zahradní domek celoroční nebo zda se snažíte sehnat především zahradní domek na nářadí levně. Dřevěné chaty a zahradní domky polské výroby dnes najdete i v hobby marketech, a nemusí být špatné, my bychom vám ale doporučili zahradní domky z Litvy, vyrobené ze severské borovice nebo smrku, výrobcem s 20letou tradicí. Dodáváme je jako skládačku přímo na vaši zahradu, nebo vám je i postavíme.

Zahradní domek, altán

Na většinu zahradních domků nepotřebujete povolení

Bojíte se papírování a zbytečných výdajů navíc? Nemusíte! Postavit zahradní domek bez stavebního povolení není těžký úkol. Naprostá většina zahradních domků totiž nepotřebuje povolení úřadů, stavební povolení, ohlášku ani povolení sousedů. Stačí jen dodržet několik zásadních pravidel.

♦ Podle § 79 stavebního zákona, odstavce 2, nepotřebujete rozhodnutí o umístění stavby ani územní souhlas v případě, že váš zahradní domek bude:

⇒ "Stavba do 25 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky s jedním nadzemním podlažím, podsklepená nejvýše do hloubky 3 m na pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci, která souvisí nebo podmiňuje bydlení nebo rodinnou rekreaci, neslouží k výrobě nebo skladování hořlavých látek nebo výbušnin.

⇒ " Nejedná se o úložiště radioaktivních odpadů obsahující výlučně přírodní radionuklidy nebo jaderné zařízení, nebo stavbu pro podnikatelskou činnost, je v souladu s územně plánovací dokumentací, je umisťována v odstupové vzdálenosti od hranic pozemků nejméně 2 m, plocha části pozemku schopného vsakovat dešťové vody po jejím umístění bude nejméně 50 % z celkové plochy pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci.“ ⇐

Přeloženo do lidské řeči – abyste se vyhnuli papírování, zahradní domek musí splňovat následující:

♠ může mít zastavěnou plochu maximálně 25 m2, přičemž počítejte vnější obvod stěn, nikoliv podlahovou plochu

♠ pod domkem můžete mít sklípek maximálně 3 metry hluboký. Za ten se považuje i podlaží, které je většinou své plochy minimálně 80 centimetrů zahloubené pod nejvyšší úrovní terénu 5 metrů okolo domku

♠ jak vysoký může být zahradní domek? Abyste se vyhnuli papírování, musí mít se vším všudy jen maximálně 5 metrů

♠ musí být na pozemku rodinného domu či chalupy, protože na jiném druhu pozemku musíte pro podobnou stavbu (do 25m2 a 5m výšky) získat minimálně územní souhlas. A takhle jednoduché je to ještě jen za předpokladu, že není podsklepený, je bez pobytových místností, hygienického zařízení, není využíván pro chov zvířat atd

♠ zbývající vodě propustný pozemek (nezabetonovaný, voděpropustný druh dlažby nevadí) musí být minimálně stejně velký, jako zastavěná plocha zahradního domku

♠ domek nesmí stát blíže než 2 metry od plotu (hranice pozemku), jinak byste si museli získat souhlas sousedů a stavebního úřadu, který vám musí udělit výjimku

♠ domek musí být jen přízemní, protože za uvedené jedno nadzemní podlaží se považuje jakékoliv podlaží, které má převažující část podlahy výše než 80 cm pod nejvyšší úrovní přilehlého upraveného terénu.

♠ pokud vám nevadí vyřídit si územní souhlas a ohlášení stavby (vyžaduje podobné náležitosti jako stavební povolení), můžete si postavit domek pro bydlení či rodinnou rekreaci se sklepem, dvěma nadzemními podlažími a podkrovím prakticky bez výškových a velikostních limitů

Jakých pravidel se držet při základech pro vaší montovanou chatu a jak tlustá musí být základová deska? ↓

Jak udělat základy pro zahradní domek?

I dřevěný zahradní domek na nářadí vyžaduje přípravu terénu před samotnou stavbou. A čím větší stavbu plánujete, tím se vyplatí naplánovat pevnější základy. 

Pokud nemáte pozemek na skále, je nejrychlejším a nejlevnějším způsobem postavit domek na zemních vrutech. Ty jsou okamžitě zatížitelné, takže je zavrtáte do hloubky minimálně 60 cm, na ně připevníte nosný naimpregnovaný základový rošt a stavba může okamžitě začít. 

Druhou možností jsou betonové patky či pásy. Ty se vyvedou nejčastěji z nezámrzné hloubky nad terén, na ně se udělá rošt z impregnovaných nosných hranolů a až na nich se začíná stavět. Spolu se zemními vruty jsou vhodnou variantou i pro svažité terény. Asi nejběžnějším základem je ale železobetonová deska (cca 15 cm tlustá) s kari sítí. Pod ní by měl být hutněný štěrkový násyp (alespoň 20 cm), nad ní hydroizolace a teprve na ní se přichycuje rošt z impregnovaných hranolů.

⇒ TIP Jak založit zahradu ⇐

Jak postavit zahradní domek svépomocí?

Proč dětem nedopřát dětský dřevěný zahradní domek s terasou. Problém častých návštěv a současné potřeby skladovat nářadí v jedné budově zas mohou vyřešit dřevěné zahradní domky patrové. Nakonec zjistíte, že byste potřebovali zahradní domek tepelně zaizolovaný, protože ani návštěvám, ani sekačce nevyhovuje, když v zimě mrzne.

A jakmile se začnete zajímat o to, z čeho domek postavit, zjistíte, že také na materiálu se nevyplatí šetřit. Ideální je stavět z hustého a přirozeně impregnovaného dřeva severské borovice nebo smrku, protože taková stavba při správné údržbě může vydržet téměř jako zděný zahradní domek na nářadí. A cena?

Tu nejlépe srazíte dolů tím, že si vše postavíte sami. Ne tím, že budete na internetu hledat, jak postavit zahradní domek z osb desek či zahradní domek pro děti z palet. Levné to není, ztratíte tím mnoho času a nakonec se napřesrok rozpadne. My dodáváme levné montované zahradní domky na nářadí, z kvalitního severského dřeva, v podobě přesně řezaných dílců, s jednoduchým návodem a včetně veškerého potřebného spojovacího materiálu.

Během jediného odpoledne tak můžete na vhodném podkladu sestavit zahradní domek na nářadí svépomocí i jako průměrně šikovný kutil. U větších staveb už doporučujeme sehnat si kvalifikovanou výpomoc z naší firmy, která staví zahradní domky na klíč.

⇒ Video - představení zahradního domku ⇐

Podívejte se jak jednoduše se staví dřevěný zahradní domek ↓

Mohlo by vás zajímat ↓
♠ Tipy na vytápění dřevostaveb
♠ Zimní péče o dřevěný přístřešek na auto

♠ Zahradní domky na nářadí: Co udělat, aby vše fungovalo i na jaře?